Home » Products » UV Printer » 2500mm Skycolor SC-HD2500 UV Hybrid Printer 3D effect printing machine factory direct sell
2500mm Skycolor SC-HD2500 UV Hybrid Printer 3D effect printing machine factory direct sell
Rated 4.5/5 based on 436 customer reviews
Share:
Content
Skycolor SC-HD2500 UV Hybrid Printer
Skycolor SC-HD2500 UV Hybrid Printer Specifications
Model SC-HD2500 UV Hybrid Printer
Printhead Ricoh Gen5(7PL) Grey Scale Micro Piezo Printhead
Printhead No. 2-8H
Print Size 2500mm
Print Thickness 1mm-35mm
Ink Type Environment-friendly UV Curing Ink
Ink Color Standard: CMYK, LC, LM, W Varnish is optional
Ink Supply System Automatic Negative Pressure Ink Supply System
Ink Monitoring System Voice Intelligent Alarm System
RIP Software Standard: PhotoPrint. Print Factory and Onyx are optional.
Media Type Wall Paper, Film, Photo Paper, Flex, Banner, PP Film, Vinyl
Media Adsorption System The suction force can be adjusted
Lifting Function Carriage Height Automatic Adjustment, Intelligent Detection of Material Thickness
Print File Format TIFF, JPEG, PDF, EPS, PNG, AI, BMP, etc.
Printer Dimension 4800mm*1500mm*1650mm(Length*Width*Height)
Packing 5000mm*1600mm*1800mm(Length*Width*Height)
Weight 1850kg / 2150kg
Power/ Power Rating 220V 50HZ/60HZ/6.5KW
Computer Configuration Computer System: Win10, 64bit; Port USB 2.0
Working Environment Independent, Clean, Low Dust, Less Sunshine, Well Ventilated Workshop
Temperature:15℃-28℃, Humidity: 40%-70%